نارسیس رایانه

سودای آزادی

از یک بازی ایرانی چه تعریف و ذهنیتی پیش خود دارید؟ تقابل و رقابت با بازی های AAA خارجی با بودجه های میلیاردی و هزاران کارمند؟! بگذارید همین ابتدا خیالتان را راحت کنم، صنعت بازیسازی کشور ما هنوز نو پا و کوچک است و از تولدش چند سالی بیش نمی گذرد. خدا را شاکریم که در همین مدت کوتاه، به لطف استعدادهای دانشجویان بازیسازمان، ایران از تمامی کشورهای خاورمیانه در زمینه بازیسازی پیشی گرفت. یکی از عناوینی که چندی پیش در سومین نمایشگاه بازی های رایانه ای معرفی شد، بازی “بیداری: خاکسترهای سوزان” از آخرین محصولات شرکت بازی رسانه است که با توجه به نمایش ها، می توان از همین حالا برای رقابت با عناوین خارجی هم سبک، روی آن حساب کنیم. موج جدید بیداری اسلامی در خاورمیانه و شمال آفریقا از مرز یک سالگی خود گذشت.

در این سال، اتفاقات و حوادث شگفت انگیزی در منطقه رخ دادند که هنوز هم چرایی و چگونگی آن مورد تحلیل قرار می گیرد. خاکسترهای سوزان، روایتگر تلخی ها و شادمانی های اولین زایش برگ سبزهایی است که در خرامان های دود و سیاهی، گر چه به چشم نیامدند، اما شروع به مبارزه کردند تا کشورشان را از دست متجاوزان رها سازند. جملات بالا بخش های کوتاهی از داستان های سری بازی های “بیداری” است که به راستی با محدودیت های پیش رو، داستانی شگفت انگیز و درخور یک بازی ایرانی را برای مخاطب تداعی کرده است.

Click this bar to view the original image of 669x354px.

در چند سال گذشته، یکی از مواردی که بسیاری از بازیکن ها را از بازی های ایرانی تا حدی ناراضی کرده، همین موضوع داستان پردازی است. با این حال، نسخه بعدی سری بازی های “بیداری” با رویکرد داستانی متفاوت تر از سایر بازی های ایرانی، قرار است باز هم در این بخش همه را متحیر سازد. اینبار سفری به کشور تونس داریم تا وقایع تحمیلی، عذاب ها و قطره های اشک مادرانی که کودکشان جلوی چشمانشان کشته شده اند را بشماریم. “خاکسترهای سوزان” خاطرات سیاسی سال های گذشته کشور تونس، از جمله سقوط زین العابدین علی، رئیس جمهور این کشور را هدف گرفته و برای مخاطب بازگو می کند.

شاید برایتان جالب باشد که همه چیز در دنیای “بیداری”، واقعی و نشأت گرفته از دنیای فعلی ما و تحولات آن است. این قضیه حتی به شخصیت اصلی نیز سرایت کرده که نامش علی مرزوقی است و سیاسیون حتماً با او آشنایی دارند. وی فردی است که از نزدیک وقایع مربوط به انقلاب تونس را برای شما شرح می دهد و علاوه بر شخصیت اصلی، نقش راوی را نیز به عهده دارد. خواهر و همسرش را در یک اتفاق غیر منتظره و در طی کش مکش با کشورهای غربی از دست داده و تنها کلمه انتقام را در زبانش مرور می کند. اما مرزوقی یک نفر است و هیچ سلاح و پشتیبانی ندارد و کاری از او برنمی آید. اینجاست که بازیکن باید تمامی تلاش خود را به کار گیرد تا معماهای کوچک و بزرگ سر راه را بردارد.

Click this bar to view the original image of 669x345px.

از آنجایی که داستان “خاکسترهای سوزان” از یک بخش تاریخی الهام گرفته و تقریباً پایان ماجرا را همه می دانیم، با این حال آشنایی و دیدار با سایر شخصیت های تاریخی و حداقل گشت و گذار در چنین محیط هایی، برای هر بازیکنی، رضایت بخش است. حسن کریمی مدیر پروژه “خاکسترهای سوزان” در این رابطه می گوید: “تمامی تلاشمان، این بود که روی مقوله ای کار کنیم که قابل رقابت با بازی های خارجی باشد و با توجه به بازخوردها و کیفیت نهایی کار، به نظر می رسد که برای تحقق این هدف، موفق بوده ایم. این تنها علی مرزوقی نیست که بازیکن در قالبش ایفای نقش می کند، بلکه حدود ۲۵ شخصیت دیگر نیز حضور خواهند داشت که همگی آن ها افراد سرشناس و تأثیرگذار در روند انقلاب تونس بودند.”

مسلماً مهم ترین بخش در بازی های ایرانی، علاوه بر یک گیم پلی راضی کننده، گرافیک است، زیرا این طرز فکر نادرست تقریباً در کشور ما جا افتاده که مردم و مخاطبین با یک نگاه به تریلرها و یا تصاویر، گرافیک را ارزیابی می کنند و اگر از آن خوششان نیاید، محال است که دست به خرید آن بزنند! سری بازی های “بیداری” نیز از این قاعده مستثنا نیستند و در بخش گرافیکی نیز جوایز متعددی را به نام خود ثبت کرده اند. اما اینبار نه از موتور گرافیکی استفاده شده و نه از Scriptهای گرافیکی، بلکه تمامی صحنه ها و لوکیشن ها به لطف هنر طراحان خبره شرکت بازی رسانه انجام شده اند.

Click this bar to view the original image of 669x370px.

طراحی محیط ها و افکت های گرافیکی با توجه به نمایش ها بسیار چشم نواز و عالی به نظر می رسند. در کنار این مسائل، یک صداگذاری حرفه ای نیز روی بازی نقش بسته است. صداپیشه های بازی همگی از افراد مشهور ایرانی در این زمینه انتخاب شده اند که به خوبی می توانند حس و حال حاکم بر فضا را برایتان تداعی کنند. همچنین، با توجه به عرضه “خاکسترهای سوزان” در کشورهای خارجی، رعایت استاندارهایی نظیر زیرنویس هماهنگ انگلیسی در نظر گرفته شده که هنوز در مرحله تکمیل به سر می برند. گیم پلی بازی مانند سایر عناوین ۲D و سوم-شخص Casual از قوانین Point and Click بهره می برد که بازیمن باید در مسیر خود معماهای مختلف را برای رسیدن به هدف نهایی، حل کند.

آقای کریمی، ضمن اعلام حمایت معنوی بنیاد ملی بازی های رایانه ای، می گوید: “هزینه ساخت بازی چیزی حدود ۱۵۰ میلیون تومان است و سعی شده از هیچگونه کاری دریغ نکنیم تا یک بازی خوب و درخور بازیکن ایرانی و خارجی را تحویل دهیم. همچنین نوید می دهیم که بازی در حال آماده سازی نهایی است”. آنچه که مسلم است، “خاکسترهای سوزان” می خواهد ایران و ایرانی را در رتبه های طرقی صنعت بازیسازی بالاتر ببرد. قرار بود بازی در تابستان امسال عرضه جهانی شود، اما به دلیل حضور در نمایشگاه Gamescom کمی تأخیر در کار برای رفع اشکالات کوچک پیش آمده است.

Click this bar to view the original image of 669x411px.


نویسنده: امیرحسین نجاح

اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter google +