نارسیس رایانه

نقد و برسی Lightning Returns: Final Fantasy XIII

سری محبوب Final Fantasy همواره از عناوین تأثیرگذار صنعت بازی های کامپیوتری بوده و هستند که در برهه ای از زمان، یکی از انگیزه های اصلی برای خرید کنسول های نسل پنجم و ششم Sony به حساب می آمدند. پیش از نسل هفتم، نسخه های متعددی از این مجموعه به صورت انحصاری برای PSOne و PS2 منتشر شده بودند علاقه مندان به نقش آفرینی های ژاپنی را به سمت این پلتفرم ها سوق می دادند. طبیعتاً کسانی هم که دوستدار عناوین تیراندازی غربی بودند Xbox را انتخاب می کردند و این اهمیت FF را نشان می دهد که در نسل هفتم و سال ۲۰۰۶ *با معرفی ۳ نسخه متفاوت، بعدها برای کنسول Microsoft نیز معرفی و عرضه شدند و به این ترتیب، انحصار یکی دیگر از عناوین PS در نسل هفتم در هم شکسته شد. ظهور سیزدهمین FF موج عظیمی از بازخوردهای مثبت و منفی را متوجه Square Enix نمود و طیف های مختلفی از بازیکنان را جذب کرد. نظرات گوناگونی پیرامون FFXIII وجود داشتند. بازیکنانی که از قدیم هوادار این مجموعه بودند، آن را نپسندیدند، اما برای کسانی که تازه با این سری آشنا شده بودند، ماجرا شکل دیگری داشت. اصلی ترین دلیل این تناقض ها، تغییرات گسترده ای بود که در پیکره FFXIII اعمال شده بود. به هر حال، با وجود تمامی حرف و حدیث ها، همه چشم امید خود را به سوی آخرین قسمت از این سه گانه دوخته اند تا شاید ناکامی های گذشته را جبران کند و همچون نسل های قدیمی تر، بازیکنان را برای یک نقش آفرینی ناب ژاپنی ترغیب کند. Lightning Returns آخرین قسمت از FFXIII است که با وجود فروش نه چندان خوب نسخه های قبلی باید دید که سرمایه گذاری شرکت Square Enix روی آن به منظور جلب رضایت علاقه مندان تا چه اندازه به حقیقت نزدیک شد.

Click this bar to view the original image of 668x376px.


داستان از همان ابتدای کار و معرفی سه گانه FFXIII قرار بر این بود که نقش داستان و نحوه روایت آن بسیار پررنگ باشد و ۳ نسخه را به خوبی پوشش داده و به سرانجام خود برسد. با وجود احیاء تمامی عناصر کلاسیک در این سری، پایان بحث برانگیز در نسخه های قبلی FFXIII چندان مورد رضایت مخاطبین قرار نگرفت و ایرادهای بسیاری به آن وارد شد. پس از معرفی LR در مراسم بیست و پنچمین سالگرد FF مشخص شد که این قسمت پایانی بر ماجرای زندگی لایتنینگ (Lightning) باشد و از آنجایی که فرجام کار او در FFXIII-2 مبهم بود، بسیاری را برای ادامه کنجکاو کرد. داستان ۵۰۰ سال پس از پایان نسخه قبلی و هنگامی که دنیا دچار آشوب بزرگی شده، از سر گرفته می شود. پس از شکل گیری Nova Chrysalia که متشکل از Valhalla و Gran Pulse بود، حداکثر ۱۳ روز به پایان کار آن باقی مانده است. مردم که پس از یک سری ناهنجاری دچار هرج و مرج شده اند، با مشکلات بسیاری همچون عدم تولید مثل دست و پنجه نرم می کنند و به عبارتی ادامه و بقای نسل بشر به خطر افتاده است. در چنین شرایط وخیمی، بونی ولز (Bhunivelze) با برگرداندن منجی انتخاب شده، یعنی لایتنینگ در صدد احیای دنیا و جلوگیری از وقوع آخر الزمان برمی آید. بدین ترتیب قهرمان داستان از خواب ۵۰۰ ساله خود بیدار و متوجه اتفاقات ناگوار و نزدیک شدن پایان دنیا می شود. او با نجات ارواح سرگردان باید از واقعه رستاخیز مردگان جلوگیری کند و پایان دنیا را ساعت به ساعت، معادل گذر زمان در خارج از دنیای مجازی به تأخیر بیندازد. با وجود آنکه داستان در بخش عمده ای از بازی، به خصوص شروع کار سرگرم کننده احساس می شود، اما نجات دنیا و مردم آن، دیگر کشش و ظرفیت کافی را برای جذب مخاطبان جدید و برانگیختن رضایت طرفداران قدیمی را در خود نمی بیند و ممکن است انگیزه کافی را در بین بازیکنان برای به پایان رساندن بازی ایجاد نکند. وجود یک سری عناصر اضافی و مراحل جانبی پیش پا افتاده که همچون وصله های ناجور با شخصیت پردازی لایتنینگ و شاخصه اصلی او به عنوان منجی بشریت همخوانی ندارند نیز مزید بر علت شده است.

Click this bar to view the original image of 668x376px.


گرافیک سری بازی های FF همواره از آن دسته عناوینی بوده اند که از نظر گرافیکی و جنبه های بصری یک گام فراتر از زمان خود برداشته اند. در تمامی نسل های گذشته، از گرافیک نسخه های متعدد این سری به نیکی یاد شده است. به خصوص طراحی شخصیت ها که توسط آقای تتسویا نومورا (Tetsuya Nomura) به شکلی ماهرانه و قابل ستایش صورت گرفته است. بازی هایی بسیاری سعی بر آن داشته اند تا با پردازش شخصیت هایی نظیر دنیای FF حرکتی رو به جلو بردارند، اما ظاهراً این هنر ناب با این شکل و شمایل خاص تنها در تیم سری FF یافت می شود. همچون نسخه های قبلی، اینبار هم کمترین ایراد ممکن به بخش گرافیکی بازی وارد است. در نگاه کلی، شباهت بیش از حد به نسخه قبلی و تم گرافیکی آن باعث می شود تا احساس کنید که پیشرفت چندانی پس از سال ۲۰۱۱ *صورت نگرفته، اما حقیقت امر این است که LR از این نظر FFXIII-2 را پشت سر گذاشته که همچنان اصلی ترین مشخصه اش، بخش هنری، شخصیت ها و موجودات عجیب و غریب بازی هستند. طراحی وسواس گونه و پرجزئیات لایتنینگ کاملاً مشخص است. البته دیگر شخصیت ها نیز به نسبت از این شرایط برخوردار هستند و سازندگان حتی NPCهای ظاهراً بی اهمیت دنیای بازی را نیز از یاد نبرده اند. موجودات اعجاب انگیز و هیولاها نیز طراحی فوق العاده ای دارند و کاملاً شایسته نام FF کار شده اند. اتمسفر فانتزی محیط هم به نسخه های قبلی وفادار بوده و اغلب، صحنه های زیبا و دیدنی را مشاهده می کنید. مراحل و لوکیشن ها در این نسخه بسیار متنوع شده اند و ارزش سیاحت در آن ها را چند برابر کرده است. دنیای رو به افول Nova دارای مناظر و صحنه های اعجاب انگیز و نامتعارف بسیاری است که می توانند هر بیننده ای را جذب خود کنند. از نظر فنی و تکنیکی نیز ممکن است که این بازی در سطح بهترین های سال ۲۰۱۴ *نباشد و کم و کاستی هایی در آن احساس شود، اما نکات تحسین برانگیزی همچون وجود چرخه شبانه روز و تأثیر آن بر نورپردازی و سایه ها و محیط Open-World گسترده به کمبودها می چربند و یک نتیجه گیری مثبت را از خود بجا می گذارند. مشکلات بارگذاری و باگ های متعدد که اغلب اوقات دیده می شدند نیز در LR به شکل قابل توجه ای کاهش یافته اند.

Click this bar to view the original image of 668x376px.


موسیقی/صداگذاری به لطف هنر ناب نوبو اوماتسو (Nobuo Uematsu) موسیقی در این سری همواره عملکرد فوق العاده ای را از خود بجا گذاشته و به خوبی ارجاع دهنده افسانه ها و هنر ناب ساکنان سرزمین آفتاب بوده است. البته پس از جایگزینی آقای ماساشی هامائوزو (Masashi Hamauzu) و نائوشی میزوتا (Naoshi Mizuta) در سمت آهنگسازی، تغییراتی را در این زمینه شاهد بودیم که مهمترین آن، حذف تعداد زیادی از قطعات محبوب و خاطره انگیز این سری بود که تا حدودی به ضرر نسخه های اخیر تمام شد. تم و نوای خاص آسیای شرقی در موسیقی LR همچنان احساس می شود و با تنوع و تعداد بالایی که دارد، تداعی کننده خاطرات خوش گذشته هستند. ضرب آهنگ ها نیز با روند گیم پلی همخوانی خوبی دارند، به طوری که در هر لحظه، بسته به شرایط حاکم با محیط، عملکرد متفاوتی از خود نشان می دهند. هنگام مبارزات و درگیری ها، ریتم هیجان انگیز و سریع و در سایر اوقات حفظ تعادل برقرار شده که برای هر بازی یک استاندارد به حساب می آید. صداگذاری نیز در نسخه های ژاپنی برای شخصیت ها همچنان بهترین گزینه ممکن است و با توجه به ترجمه شدن به سایر زبان های مرسوم، آن کیفیت خاص را با خود به همراه ندارد، اما شایسته دوبله شده است.

Click this bar to view the original image of 668x376px.


گیم پلی در نسخه های قبلی از سه گانه FFXIII شاهد یک سری تغییرات ریز و درشت بودیم که همگی در راستای عامه پسندتر شدن گیم پلی و جذب مخاطب بیشتر اعمال شده بودند. بسیاری از عناصر کلاسیک و جا افتاده در نسخه های قدیمی تر سری FF نادیده گرفته شدند و حتی سیستم معروف مبارازت بازی موسوم به Style Change Active Time Battle دستخوش دگرگونی های بسیاری شد که برای راحتی بیشتر بازی صورت گرفته بودند. تقریباً همه چیز بجز مراحل غیر خطی بازی و محیط گسترده تر آن، همچون گذشته کار شده و کابرد مشابهی دارد. تمامی دستورات بازی سلیقه ای و بر مبنای خانه های زمانی هستند، اما ویژگی های جدید که به عنوان مثال در ساختار لباس لایتنینگ اعمال شده، گزینه های بیشتری را در اختیار بازیکنان قرار می دهند. ۳ نوع لباس خاص برای او وجود دارد که برای هر کدام، چند ویژگی مجزا در نظر گرفته شده که قدرت مانور شما را در مبارزات بالاتر می برند. به عبارتی این لباس ها همان کاربرد کلاس های متفاوت در عناوین نقش آفرینی را دارا هستند. تعداد لباس ها با انجام مراحل بیشتر، افزایش می یابند و قدرت های بیشتری در اختیار بازیکنان قرار می گیرند. همچنین قابلیت شخصی سازی نیز برای آن ها در نظر گرفته شده که حتی جزئی ترین موارد موجود، همچون رنگ لباس ها را هم شامل می شود. نکته قابل توجه در این زمینه، ارتباط این نسخه با بازی های پیشین است که اگر فایل های ذخیره آن ها را داشته باشید، می توانید از لباس های لایتنینگ در آن ها هم استفاده کنید.

Click this bar to view the original image of 668x376px.


مهمترین شاخصه سیستم مبارزات در این سری، وجود قدرت های متنوع است که به نسبت در میان شخصیت های پر تعداد آن تقسیم شده اند. مانند گذشته، دشمنان در محیط به نمایش درمی آیند و این شما هستید که تصمیم می گیرید با کدامیک مبارزه کنید. آن ها نیز می توانند غافلگیرتان کنند و فرار کردن از دستشان شما را به پایان دنیا نزدیک تر خواهد کرد. در LR نیروهای جدید در خدمت شخصیت اصلی قرار دارند که به دلیل محدود بودن منابع انرژی، باید درست و بجا از آن ها استفاده کنید. Energy Point* یکی از کاربردی ترین قدرت های لایتنینگ است که در طول این سفر بسیار به کارتان می آید. این مکانیزم، ویژگی های بسیاری همچون آهسته کردن سرعت چرخش عقربه های ساعت و در کنار آیتم های شفابخش، مصارف درمانی دارد که آسیب وارده به ما را به هنگام مبارزات کاهش می دهد. پس از نبردها، در ساعتی مقرر باید برای تغییر دادن زمان پایان دنیا اقدام کنید. استفاده و ترکیب سحر و جادوها نیز بسیار مهم است. خارج از میادین مبارزه و مراحل اصلی، مأموریت های جانبی بسیاری وجود دارند که شاید ترجیح دهید از انجام خیلی از آن ها صرف نظر کنید. محیط بازی خطی نیست و امکان گشت و گذار آزادانه و گفتگو با NPCها در آن وجود دارد.

Click this bar to view the original image of 668x376px.


نتیجه گیری LR یک پایان قابل قبول و آبرومندانه برای این سه گانه پر فراز و نشیب است که شاید هنوز با نسخه های کلاسیک این سری فرسنگ ها فاصله داشته باشد و بسیاری آن را نپسندند، اما این پتانسیل را دارد که با خاطره ای خوش از سری FF در نسل هفتم وداع کنید و همچنان به علاقه مندان خاص نقش آفرینی ها ژاپنی پیشنهاد می شود.

Click this bar to view the original image of 668x406px.

 

نویسنده: علی رضایی

اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter google +